partners_logotypes

Aktualności

Twardzina układowa
2013-09-26

Boston University School of Medicine oraz firma NeoStem® otrzymali grant z National Institutes of Health, National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases (NIH-NIAMS) w wysokości $147 765 na badania podstawowe, których celem jest ocena potencjału klinicznego komórek VSEL w leczeniu trudno gojących się owrzodzeń u chorych na twardzinę układową (SSc). Modelem doświadczalnym będą myszy typu Tsk (tight skin mouse), które są nosicielami mutacji genu fibryliny-1, przez co odpowiadają fenotypowo SSc u ludzi.

 

Twardzina układowa to przewlekła choroba tkanki łącznej charakteryzująca się postępującym włóknieniem skóry oraz narządów wewnętrznych. Patofizjologia schorzenia obejmuje uszkodzenie naczyń oraz nadprodukcję kolagenu typu 1 i 3. W konsekwencji dochodzi do miejscowego niedotlenienia i martwicy szczególnie w obrębie paliczków dystalnych. Ponadto lokalne zaburzenia ukrwienia utrudniają proces gojenia się uszkodzeń skóry, do których predysponowani są chorzy na twardzinę układową. Należy również zaznaczyć, że owrzodzenia mogą ulegać nadkażeniu bakteryjnemu, co w zaawansowanej postaci może implikować konieczność wykonania amputacji.

 

Firma NeoStem® zapowiedziała, iż w przypadku pozytywnych wyników badań przedklinicznych będzie aplikować o dodatkowe 1,5 miliona dolarów na badania oceniające skuteczność terapii u ludzi.

 

Źródło http://www.neostem.com/media/press-releases/news-item/neostem-awarded-147765-nih-grant-for-treatment-of-skin-wounds-in-scleroderma-patients-2/

 

« wróć do listy wszystkich aktualności